Ačkoliv kámen je velmi odolným přírodním materiálem, stejně jako i jiné přírodní materiály i kámen lze poškodit. Vždy záleží na druhu použitého kamene, ovšem v případě chemického působení, působení přírodních živlů a silné mechanické námaze může dojít k jeho opotřebení či dokonce poškození.
Proto je nutné i kámen správným způsobem ošetřovat tak, aby byla jeho životnost co nejdelší. K tomu skvěle poslouží impregnace, která zatáhne jeho povrch, a tím vytvoří ochrannou vrstvu, díky které budou okolní vlivy na kámen působit jen ve velmi malé míře.
Nejprve je třeba kámen důkladně vyčistit
Ještě předtím, než začneme impregnaci na kámen nanášet, je důležité povrch kamene důkladně očistit. V případě suchých nečistot by mělo postačit jeho precizní ometení a vysátí. Pokud je znečištění větší, můžeme použít houbičku a vodu s mýdlem a povrch kamene jimi vypucovat. Rozhodně však nikdy nepoužíváme abraziva a jakékoliv prostředky určené k čištění vodního kamene.
Pokud je znečištění větší, můžeme si pomoci vysokotlakým čištěním vodou, k čemuž poslouží klasická wapka. Na trhu také existuje celá řada prostředků určených přímo k ochraně kamene. Některé z nich jsou schopné čistit kámen do hloubky, jiné odstraňují z povrchu kamene pryž či vosk.
Impregnace a povrchová ochrana
V momentě, kdy máme povrch kamene perfektně vyčištěn, nezbývá na něm žádná nečistota, ale ani čistidla a povrch je dokonale suchý, je čas na impregnaci a povrchovou ochranu. Nemusí se to zdát, ale kámen je značně porézní materiál, a proto má dobrou nasákavost. Proto jakákoliv mastnota či chemikálie, které na kameni ulpěly, vytváří na jeho povrchu skvrny a někdy i drobná poškození.
To je také důvod, proč bychom měli povrch kamene vždy ošetřit. Impregnace má tu výhodu, že kámen ochrání, ale nikterak nemění jeho strukturální, pevnostní a ani optické vlastnosti. Nejčastěji se impregnují povrchy kamene, které nejsou leštěné.
Impregnace kámen nejen chrání
Přípravků, které se dají na impregnaci využít, najdete na trhu celou řadu. Většina z nich je schopna uzavřít póry kamene, a tak zajistit, že se tekutina nemůže dostat hlouběji do kamene. Díky tomu pouze ulpí na jeho povrchu a je velmi jednoduché ji odstranit. Zároveň kámen zevnitř nikterak nepoškozuje a ani nemění jeho barvy.
Díky impregnaci je i daleko jednodušší kámen vyčistit. Impregnace je na povrch nanášena většinou pomocí sprejů, ale kameny jí mohou být ošetřeny i roztíráním pomocí klasických štětců či válečků. Vždy je nutné dobře si nastudovat návod od daného výrobce a myslet na to, že u některých výrobků se impregnace nanáší i ve více vrstvách.
Ideální je impregnaci po několika letech opakovat
Zároveň myslete na to, že impregnace chrání kámen pouze dočasně. Je proto dobré v rozestupu několika let impregnaci obnovovat. V případě kamene, který se nachází v exteriéru, je zapotřebí impregnaci zopakovat jednou za pět let. V případě kamene, který se nachází v interiéru, postačí, když si na ošetření kamene vzpomenete po deseti letech od předchozího impregnování.
Samotný proces nanášení impregnace je ve finále relativně jednoduchou záležitostí, kterou lze přirovnat ke klasickému nátěru stěn v interiéru. Pracnost vždy ovlivňuje rozloha kamenné plochy a také její členitost. Impregnace kamene však rozhodně není nic, co by nešlo zvládnout i svépomocí.
Datum zveřejnění: 04.05.2022