Parapety z přírodního kamene: výjimečný design a mimořádná odolnost

Parapety z přírodního kamene: výjimečný design a mimořádná odolnost
Parapety z přírodního kamene: výjimečný design a mimořádná odolnost

Okna jsou klíčovým prvkem každého projektu, vzhledem k výrazným teplotním a vlhkostním rozdílům, kterým jsou vystaveny. Parapet z přírodního kamene nejenže podporuje celou okenní konstrukci a chrání ji před povětrnostními vlivy, zároveň také přináší do každého prostoru unikátní estetický vzhled svou přirozenou texturou a barevností. Díky tomu nachází parapety z přírodního kamene své využití jak v interiéru, tak exteriéru.

Hlavní výhody parapetů z přírodního kamene

Přírodní kámen je extrémně odolný vůči teplotním rozdílům a vlhkosti, což je zásadní pro ochranu okenních rámů před vnějšími vlivy. Díky své vysoké tvrdosti a odolnosti proti mechanickému poškození mají kamenné parapety výrazně delší životnost,než jiné materiály. Odolnost kamene prospívá i okennímu rámu. Tím, že nemění tvar, je rám v relativně konstantním prostředí, nekroutí se a nehrozí tak nebezpečí, že by v pojivu vznikaly trhlinky, které by mohly časem vést až k výměně nových oken.

Parapety z přírodního kamene jsou snadné na údržbu, stačí je pravidelně čistit vodou nebo mýdlovým roztokem. Navíc možnost vyfrézování spodní odkapové drážky zabrání stékání vody po fasádě nebo po zdi. 

Kamenný parapet je možné bez problému upravovat přesně do takového tvaru, jaký potřebujete. Díky přírodnímu pigmentu nereaguje se slunečním světlem a proto u něj nemůže dojít k vyblednutí. Každý přírodní kámen je originál, což zaručuje jedinečnost každého parapetu. Navíc je přírodní kámen jako materiál plně recyklovatelný a lze jej tedy označit za ekologický.

Jaký druh kamene ideálně zvolit pro parapety

Žula je díky své téměř nulové poréznosti a vysoké odolnosti vůči teplotám ideální pro venkovní použití. Je vysoce odolná vůči poškrábání a snadno se udržuje. Kvarcit má vlastnosti podobné žule, ale s tvrdostí na stupni 7 až 8 Mohsovi stupnice je ještě odolnější, na zpracování ovšem náročnější. Nejčastěji se volí pro místa, kde je kladen důraz na výraznější kresbu a dlouhodobou odolnost

Mramor je známý především svým elegantním neodmyslitelným žilkováním a travertin svou jemnou pórovitou strukturou, která může být vyplněna tmelem pro dosažení hladkého povrchu. Tyto materiály jsou více používané pro interiéry, kam vnáší luxus a nadčasovost. Pro využití v exteriéru je nutné aplikovat vhodnou impregnaci, kterou je potřeba pravidelně obnovovat, pokud si má přírodní kámen uchovat neměnný vzhled. V opačném případě se projeví po čase tzv. patina, která je ovšem přirozenou vlastností kamene, nikoliv vadou.

Kombinace kamenných parapetů s dalšími prvky

Parapety z přírodního kamene lze skvěle kombinovat s dalšími kamennými prvky v interiéru, jako jsou obklady stěn, stoly nebo kuchyňské desky. V případě kuchyňských desek je rovněž možné vytvořit parapet, který bude součástí desky včetně otvorů pro případné topení. Tato kombinace nejen zvyšuje estetickou hodnotu prostoru, ale také podtrhuje jednotný designový koncept. 

Důvody, proč si vybrat parapet z přírodního kamene jsou, vzhledem k jeho nesčetným přednostem nad ostatními materiály, jednoznačné: je to investice na celý život, která se vyplatí.

Pokud nad parapety z přírodního kamene přemýšlíte, není nic jednoduššího, než si spočítat jeho cenu v našem online kalkulátoru, ve kterém okamžitě zjistíte, kolik stojí vámi zvolený typ parapetu s vybraným materiálem, velikostí a případně povrchovou úpravou.

Datum zveřejnění: 08.06.2024

kamenná stěna

Napište nám

Pošlete nám dotaz, poptávku.

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz. Více info.

Nebo nám zavolejte

ikona telefon+420 727 848 107