Onyx

Onyx
Onyx

Onyx je neprůhledná, poloprůsvitná odrůda křemene, forma chalcedonitu, achátu či karneolu. Vzniká v dutinách hornin při nízkých teplotách. Jedná se o polodrahokam, který je schopen rozzářit celý interiér. Onyx nabízí celou řadu barevných variacístruktur, díky čemuž je každý kus naprosto jedinečný.

Vlastnosti onyxu

Krása onyxu je bohužel vykoupena jeho křehkostí. I přesto však dosahuje na Mohsově stupnici 6. až 7. příčku a je velmi tvrdý. Nejčastější úpravou povrchu onyxu je leštění, které dá vyniknout jeho nádherné struktuře. Má vysoce luxusní vzhled a od něj se odráží také jeho vysoká cena.

Barva onyxu

I onyx nabízí celou škálu barevných variací. Barva onyxu je ovlivněna příměsemi horniny. Onyx má většinou barevný podklad a odlišně zbarvené mramorování, ovšem nemusí to být pravidlem. Onyx může být světel i tmavě okrový, červený, zelený, jantarově zlatý, šedivý bílý nebo hrát hned několika zcela odlišnými barvami najednou.

Využití onyxu

Onyx byl využíván již od starověku a vždy se jednalo o kámen pro vyvolené. Je hojně využíván ve šperkařství a coby ozdobný kámen do interiérů, ale také pro předměty denního užití, jako je nádobí, nádoby a jiné. Nejznámějším zástupcem onyxu u nás je známá příčka ve vile Tugendhat. Onyx je nejčastěji využívá pro výrobu:

  • Desky stolů
  • Obklady stěn
  • Výrobu prstenů, náušnic a jiných šperků
kamenná stěna

Napište nám

Pošlete nám dotaz, poptávku.

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz. Více info.

Nebo nám zavolejte

ikona telefon+420 727 848 107