Kuchyňská deska z kamene má moc přeměnit kuchyň v luxusní designový kousek vašeho interiéru. Navíc díky popularitě přírodní kámen není již pro spoustu lidí finančně tak nedosažitelný jako dříve. Například ceny běžných desek z umělého kamene a přírodního kamene se často příliš lišit nebudou.
Pokud porovnáte různé druhy kuchyňských desek, zjistíte, že deska z přírodního kamene bude díky svým vlastnostem vítězit. Přírodní kámen vydrží desítky let, odolá i rušné domácnosti a díky své široké škále barev a kreseb je vhodný do jakéhokoliv interiéru.
Jaký druh kamene je na kuchyňskou desku nejvhodnější?
Druhů kamenů je hodně a ve svých vlastnostech se mohou velmi lišit. Zde je pár bodů, které by vám měli pomoci s výběrem.
Vybírejte kuchyňskou desku podle vašeho životního stylu
Určení, jakému zatížení bude deska vystavována, je základ. Pokud vybíráte kuchyňskou desku do rušné rodiny, úplně nejvhodnějším materiálem bude bezesporu žula. Je velmi odolná, všestranná a při porovnání i s jinými materiály jednoznačně vede.
Mramor na kuchyňskou desku, ano nebo ne?
Pokud jsou rodině bližší bílé odstíny, určitě je jako první napadne mramor. Ovšem i když jsou na trhu různé impregnace, žádná nevytvoří z relativně měkkého porézního mramoru odolnou neporézní žulu. Proto pokud hledáte desku pro rodinu s dětmi a zároveň se nechcete vzdát bílých odstínu s mramorováním, může pro vás být alternativou kvarcit. Jeho zbarvení je blízké mramoru, ale na rozdíl od něj je odolnější. Jeho jedinou nevýhodou bude pro některé jeho cena, která se pohybuje výše, než průměrná cena mramoru či žuly.
Jaké zvolit povrchové opracování či ošetření desky?
Přírodní kámen disponuje různými možnostmi povrchového opracování. Ovšem pro kuchyňskou desku je nevhodnější zvolit povrh leštěný. Povrh působí velmi elegantně, maximálně vynikne barevnost a kresba a snadno se udržuje.
Zejména v případech, kdy volíme poréznější typ kamene, určitě zvažte možnost impregnace. Tu může provést již kameník, jako závěrečné ošetření, nebo jsou k dostání i impregnace, které budete schopni nanést sami. V obou případech je následně nutné ošetření po nějakém čase (většinou v horizontu jednoho až dvou let dle zatížení) obnovit. A jak poznat, kdy je nejvyšší čas? Můžete si to otestovat jednoduše sami. Na často zatěžovanou část kuchyňské desky kápněte vodu a nechte ji zde 15 minut. Pokud po uplynutí této doby kámen kapku vstřebá, znamená to, že je nejvyšší čas pro obnovu impregnace, která póry opět uzavře.
Jakou péči budete moci kamenu věnovat?
Každý materiál vyžaduje alespoň základní údržbu. Proto vybírejte kámen i dle toho, jak se o něj budete moci starat. Obecně lze povrh kamene čistit speciálním mýdlem na kámen, nebo můžete sáhnout po jemném tekutém prostředku (např. prostředku na nádobí).
Některé druhy kamene, jako je již zmíněný mramor, však vyžadují větší pozornost. Mramor je vápenatý kámen, tudíž reaguje s kyselými látkami, jako je třeba víno, citronová šťáva, ocet nebo dokonce káva a olivový olej. Chemická reakce může po chvíli působení povrch poškodit natolik, že jedinou nápravu by představovalo přebroušení celé desky. Z toho důvodu je nutné po zašpinění kyselou látkou povrh ihned očistit.
Prohlédněte si konkrétní kamennou desku před samotným zpracováním
Některé typy kamenů, jako běžně používané žuly s jemnějším zrnem, vás pravděpodobně svým vzhledem nepřekvapí a vybírání konkrétního kusu desky na vaši kuchyňskou desku nebude zřejmě potřeba. Prostě si jen vystačíte s výběrem ze vzorníku. Avšak pokud plánujete investovat do specifičtějšího a pravděpodobně nákladnějšího kamene, přejte si vidět konkrétní desku, která bude na výrobu použita (a to alespoň na fotografii). Pokud vám jde doopravdy o konkrétní odstín (například při výběru onyxu), je ideální desku vidět osobně ještě před koupí. Je důležité si uvědomit, že se jedná o přírodní materiál, a tak je každý kus kamene originál.
Datum zveřejnění: 28.11.2018