Od nepaměti hraje přírodní kámen v oblasti architektury a designu významnou úlohu. Velmi často se ovšem podceňuje jeho důležitost v exteriéru na úkor interiéru. Exteriér přitom nepředstavuje jen fasádu domu, venkovní parapety či kamenné obklady a dlažbu. Lze do něj zařadit i okolní prostor a zahradu. A přírodní kámen jej dokáže výrazně zkrášlit.
Přírodní kámen v exteriéru
Pokud ovšem budete mít krásný dům obklopený ošklivou neopečovávanou zahradou, na jeho kouzlu mu to rozhodně nepřidá. Je tedy dobré nezapomínat i na zahradu a snažit se ji sladit s domem. Použití kamene v okolí domu dodá celému objektu na luxusu a přispívá ke vzájemné symbióze mezi domem a jeho okolím.
Výběr kamene pro venkovní použití je ryze subjektivní záležitostí, přesto lze říci, že pro každý exteriér lze najít ideální přírodní kámen. A v dnešní době lze z čeho vybírat. Samotný výběr ovlivňuje především barva, struktura kamene a účel použití. Důležitou úlohu hrají i technické vlastnosti konkrétního druhu kamene.
Kamenné terasy, chodníky, dlažby i okrasné kameny
Přírodní kámen lze použit na terasy, obklad bazénů, chodníky či jako praktickou dlažbu na příjezdové cesty. Lze jej také využit při tvorbě přírodní skalky či jako efektní skládaný obklad.
Značné oblibě se mezi zákazníky těší zahradní okrasné kameny, kam patří drcené neboli lámané kameny a také valouny a drobné oblázky. Zatímco drtě mají ostřejší rysy a surovější vzhled, valouny a oblázky se vyznačují jemnějšími tvary. Přírodní kámen se výrazně uplatňuje i v hřbitovní architektuře, kde slouží k výrobě pomníků a hrobů.
Pokud se rozhodnete přírodní kámen v exteriéru skutečně využít, pamatujte na to, že se musíte řídit určitým stylem, ve kterém se nese celý dům, ale i jeho okolí. Nikdo nechce, aby kamenná příjezdová cesta na místě působila jako pěst na oko. U moderních novostaveb je proto vhodnější zvolit uhlazený styl a geometrii, zatímco u staveb venkovského rázu je vhodnější hrubší struktura i lehká nahodilost. Každopádně možností je nepřeberné množství.
TIP: v našem online katalogu aktuálně najdete téměř 400 druhů přírodních kamenů.
Vybíráme vhodný druh přírodního kamene
Při výběru toho správného materiálu na zahradu musíme přihlédnout k tomu, že bude neustále vystaven vlivům počasí, slunci a bude na něj vyvíjena také fyzická zátěž. Z těchto důvodů se přírodní kámen jeví jako ideální volba. Může úspěšně posloužit desítky, při správné péči dokonce stovky let. Zároveň je příjemný na pohled a v neposlední řadě je 100 % přírodní, což dnes pro řadu osob hraje taktéž významnou roli. V momentě, kdy si budete lámat hlavu s tím, který kámen je pro vaše potřeby tím ideálním, pamatujte na to, že dobře poslouží většina druhů kamenů, které jsou u nás běžně dostupné.
Vybírat můžete z celé řady kamenů, a to od žuly, pískovce, kvarcitu, vápence, břidlice až po travertin nebo mramor. Každý z těchto kamenů si nese své specifické vlastnosti a je vhodný k jinému druhu využití. Je jasné, že mramor nevyužijete na příjezdovou cestu, ale bude se skvěle vyjímat na vaší terase, stejně tak na příjezdovou cestu není nejvhodnější relativně křehká břidlice, která však může nalézt uplatnění u chodníků v zahradě. Na onu příjezdovou cestu se skvěle hodí vápenec, který měli pro jeho vlastnosti ve velké oblibě již staří Římané. Naopak exotickým druhům přírodního kamene se pro účely venkovního použití doporučujeme vyhnout.
TIP: Nejoblíbenější druhy kamene
Žula
Žula neboli granit dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější druhy přírodních kamenů. Nabízí obrovské množství barevností a kreseb. Další velkou výhodou tohoto druhu jsou jeho technické vlastnosti. Žula je velmi tvrdá a odolná vůči chemickému i mechanickému poškození a také se velmi snadno udržuje. Ve venkovním použití je žula vhodná pro dlažby a obklady, výrobu parapetů, schodišť, kamenné dekorace nebo pomníky. Výborně také poslouží jako grilovací kámen k venkovnímu grilování masa, ryby či zeleniny.
Vápenec
Vápenec se řadí mezi extrémně houževnaté nerosty, které jsou schopné odolat vlhkosti, mechanickému opotřebení, mrazu i přímému působení slunce. Vápenec je přesně tím kamenem, který nabízí maximální univerzálnost a dokáže vyjít vstříc téměř všem požadavkům.
Je k dostání v celé řadě barevných odstínů, takže může dobře ladit k téměř jakémukoliv typu stavby. Vápenec je vhodný jak pro budování příjezdových cest, tak i chodníků a neztratí se ani na vaší nové terase. Lze jej upravovat tak, aby vždy splňoval požadavky daného využití. Jeho struktura může být hladká, aby se vám dobře pohybovalo na terase, ale i nerovná, aby vznikla správná abraze mezi kamenem a pneumatikou vozu na příjezdové cestě.
Kvarcit
Další přírodním kamenem, který se může pochlubit mimořádnou odolností a dlouhou životností, je kvarcit. Vyznačuje se jemnou až středně hrubou zrnitostí a dobře odolává mrazu, dešti i horku. Problémem pro tento druh kamene nejsou ani velké hmotnosti. Další charakteristickou vlastností je jeho mozaikovitá struktura, nadčasový design a typicky nažloutlá až načervenalá barva.
Mramor
Mramor je věčný kámen, který netřeba blíže představovat. Jedná se o znak luxusu, který si však může najít své místo i u vás doma. Je odolný proti lomu a nabízí obrovské množství barevných variant. Nemusí nalézt své uplatnění jen v interiéru, ale je vhodný pro použití i v exteriéru. Využijte jej pro obklady, nebo jako podlahu na venkovní terase, balkonech či okolo bazénu. Z mramoru lze z něj vyrobit také nádherné parapety. Jen pozor, mramor má nižší odolnost proti oděrům a také má o něco nižší tvrdost než výše jmenované druhy kamenů.
Travertin
Stejně jako mramor se i travertin s oblibou používá už od starověku. Má nádherné barevné tóny, unikátní kresby i výborné technické vlastnosti. Najdeme jej v římském Koloseu na Svatopetrském náměstí a na dalších světově proslulých místech. Tento krasavec je tedy schopen odolat zubu času po celá staletí.
Více k tématu: Tipy jako použít přírodní kámen v zahradě
Datum zveřejnění: 16.12.2022