Terasa s bazénem je místem klidu a odpočinku, kde se necháváme hýčkat slunečními paprsky, užíváme si naprostý relax, a které v daný moment patří jen nám. Tyto příjemné chvíle však můžete ještě vylepšit, pokud na svou zahradu přinesete co nejvíce doteků přírody. Jedním z nich je i obklad bazénu a podlaha okolo bazénu vytvořené z přírodního kamene.
Výběr správného typu kamene
Abyste byli se svou osobní oázou klidu skutečně spokojeni, je zapotřebí vybrat ten správný typ kamene. Ze všeho nejdůležitější je přesvědčit se na vlastní oči, jak bazén obložený přírodním kamenem skutečně vypadá a zda něco takového opravdu chcete. Každý totiž na tuto úpravu reaguje jinak. Někteří lidé hledají něco více současného, jiným se zase zdá kámen příliš studený a volí jiné přírodní materiály.
„Designérské trendy mají tendenci sledovat barvu kamene na místo konkrétního typu. Dříve byl trendy především tmavý a šedý kámen, ovšem nyní se trendy točí kolem světlejších odstínů jako je béžová nebo písková. Populární stálicí jsou i zemité barvy.“ Říká Paolo Benedetti z Aquatic Pool & Spa, jedné z největších společností zabývající se stavbou bazénu v Kalifornii. Paolo se pohybuje v oboru již více jak třicet let a sám dává přednost hlavně žule a křemenci, které jsou vysoce odolné a nezadržují teplo, jak sám říká.
Barva a struktura kamene spojuje bazén s přírodou a dává mu schopnost harmonicky zapadnout do zahrady plné zeleně. Zejména některé druhy kamene hrají různými barvami, které se dynamicky střídají v žíhání a reliéfech. Barvy se neustále proměňují vlivem počasí a činností na zahradě, kamenný obklad jen tak neomrzí a vždy potěší.
Jaké skýtá kámen výhody?
Při výběru kamene se neřídíme pouze estetickou stránkou kamene, ale také investicemi spojenými s údržbou. V tomto směru má kamenný obklad mnoho výhod, které z něj dělají správnou volbu. Díky své hustotě je mnohem odolnější než klasický beton, takže se nedrolí, neštípe a velice dobře odolává vlivům přírody i člověka. I zde je však zapotřebí vybrat ten správný druh kamene. Například mexický mramor není vhodný kvůli své struktuře, která není schopna odolat bazénovým chemikáliím a solím, které kámen rozkládají.
Další výhodou kamene jsou jeho nízké absorpční schopnosti. Zatímco beton má tendenci absorbovat tekutiny a s nimi i jejich barviva, po kterých na betonu zůstávají nevzhledné skvrny, u kamene nic takového nehrozí. Stačí jej jen opláchnout vodou a veškeré nečistoty zmizí.
Právě nenáročná údržba je dalším plusem. Stejně jako odolávají kamenná skaliska po tisíce let v horách, podobně je i kámen schopný ochránit váš bazén.
Proto byste měli volit k bazénu (i na jiná mechanicky i chemicky zatěžovaná místa) ty typy kamene, které jsou vysoce odolné a neporézní. Proto je ideální volbou již zmiňovaný kvarcit a žula.
Jak o kámen pečovat, aby vydržel co nejdéle
Péče o kámen je jednoduchá. Klíčová je pravidelná péče o kámen, kterou by měl provádět školený odborník. Aby byl kámen co nejodolnější, je zapotřebí jej hluboce vyčistit a utěsnit. Tyto dva úkony je vhodné opakovat jednou za čtyři roky, aby vám kámen dělal radost co nejvíce let.
Odborníci doporučují před jakoukoliv povrchovou úpravou kámen nejdříve utěsnit, a až pak na něj nanášet nátěry a hmoty, které by v opačném případě mohly pozměnit charakter a barvu kamene. Tak na to myslete a hodně štěstí při výběru!
Datum zveřejnění: 30.03.2018