5 různých kamenných obkladů, 5 různých vlastností

5 různých kamenných obkladů, 5 různých vlastností
5 různých kamenných obkladů, 5 různých vlastností

Přírodní kámen je součástí lidských příbytků od pradávna. Z neforemných valounů sloužících jako základ chatrčí se postupem času stávaly díky práci lidských rukou stále sofistikovanější stavební prvky. Více než užitkovou funkci dnes kámen do interiérů přináší funkci estetickou. Ani to ovšem neznamená, že nemůžeme čerpat z jeho užitkových vlastností.

Břidlice

Pojďte se s námi vydat na cestu, na které budeme našlapovat po jednotlivých druzích kamenů a poznávat jejich vlastnosti. Jako první je na řadě břidlice, která platí za extrémně všestranný stavební materiál využívaný nejčastěji na podlahy, ale také střechy či terénní úpravy a obklady stěn.

V případě podlah byly velmi populární v 80. a 90. letech, přičemž tyto podlahy po 40 letech stále vypadají velmi dobře a slouží svému účelu. Nejčastěji na ně lze narazit v komerčních prostorách, jako jsou restaurace či bary, ale lze je objevit i v soukromých domech.

Břidlice je odolná, snadno se čistí a nabízí velmi atraktivní přírodní strukturu. Je k dostání v široké škále barev a v neposlední řadě se jedná o kámen, který nepřinese do vaší peněženky silný průvan. Břidlice patří mezi levnější přírodní kameny. 

Pískovec

Pískovec je díky svým neuvěřitelným barvám a strukturám používán po tisíce let k celé řadě účelů. V našich podmínkách se z něj stavěly celé domy, jejich stěny i základy, také ploty a sklepy, sloužil ke stavbě komunikací a celé řadě dalších účelů.

Pískovec je snadno opracovatelnýpřesto pevný. Přináší typicky zrnitou strukturu, kterou lze hlazením transformovat do rovné a hladké plochy. Pískovec velmi dobře nasává vlhkost, proto je nutné kámen vždy řádné ošetřit tak, aby vodu neabsorboval a nedocházelo u něj ke křehnutí.

Při správné péči však může pískovec sloužit dlouhá léta a nabídnout svým majitelům neuvěřitelně širokou paletu barev a vzorů, díky kterým si vybere skutečně každý.

TIP: více se o pískovci můžete dočíst v tomto článku.

Vápenec

Ideální volba, pokud chcete postavit římský palác, nebo prezidentskou vilu či základ pro Benátky, všude tam se hodí vápenec jako stavební kámen číslo jedna. Přesto si tento kámen najde své místo i u vás doma. Zajímavostí vápence je, že je jej velmi těžké nafotit tak, aby fotografie odpovídala realitě. Je to zkrátka kámen, který se musí vidět.

Vápenec je ideální všude tam, kde chcete vytvořit kus přírodního efektu s puncem luxusu. Dokáže prosvětlit vnitřní tmavé prostory a vytvořit odolný povrch, který poslouží mnoho let, v chodbách, koupelnách, kuchyních a dalších místnostech u vás doma.

Mramor

Pokud je vápenec luxusním kamenem, pak je mramor ultra luxusní volbou. Mramor je forma vápence, která vznikala pod daleko větším tlakem. Díky tomu je možné leštit mramor do zrcadlově lesklých ploch, díky kterým dokonale vynikne jeho žilkování a celkové prokreslení.

Mramor vyniká pestrou barevností. Od klasické bílé až po nádechy růžové, černou, šedou s různými barvami žilkování. Mramor je univerzálním obkladem, který najde své uplatnění v jakémkoliv interiéru, je ovšem důležité myslet na to, že by měl mramor dostávat co možná největší prostor, aby vynikal jako solitér. Pouze tak vytěžíte veškerý jeho potenciál.

TIP: 7 důvodů, proč vybrat mramor

Žula

Spojením křemene, živce a slídy vzniká žula, která na základě svého složení jednotlivých minerálů může přecházet z tmavě šedých až černých odstínů do odstínů bílé, žluté či růžové. Žula je houževnatá hornina, která se snadno udržuje a dokáže i po letech vypadat velice dobře.

Žulový obklad můžete též využívat v celé řadě případů. Broušená žula je populární v obytných prostorách, kuchyních a koupelnách. Naopak hrubé žuly najdou své místo na chodbách, ale také v exteriérech.

TIP: Průvodce výběru kamene pro začátečníky 

Datum zveřejnění: 26.11.2021

kamenná stěna

Napište nám

Pošlete nám dotaz, poptávku.

Souhlasíte, že Vaše osobní údaje budou použity k odeslání formuláře do e-mailové schránky společnosti, aby měla možnost odpovědět na Váš dotaz. Více info.

Nebo nám zavolejte

ikona telefon+420 727 848 107